Idealno bi bilo mačku počešljati svaki dan. Naravno, kod kratkodlakih pasmina nije strašno ako zaboravite koji dan, no ako imate dugodlaku mačku češljanje je zakon. Nepočešljana dugodlaka mačka vrlo brzo se zapetlja i ne možete s njom ništa učiniti nego je odvesti veterinaru. Mačke se ne šišaju pa se ne nadajte da ćete s drugim krznom bolje proći. Ukoliko vam se čini prenaporno, radije uzmite kratkodlaku mačku. Osim ljepote, češljanje ima još dvije korisne funkcije - smanjuje količinu dlake koju vam mačka ostavlja po namještaju, te dlake koju proguta ližući se.
Većina mačaka tolerira češljanje, neke ga vole, a neke vam neće baš rado dozvoliti češljanje trbuha i stražnjih nogu. Redovito dnevno češljanje započnite čim dobijete mačku. Dok je mala naviknut će se pa će vam biti mnogo lakše kad budete imali veliku, tešku mačku sa obiljem dlake. Kad češljate dugodlaku mačku, nemojte samo zagladiti da bi lijepo izgledala. Češalj treba provući do dna dlake tako da se svaka pojedina dlaka razdvoji, ne smije ostati ni najmanji čvorić. Osim dijelova koji se vide ( leđa, ovratnik) morate počešljti i ono ostalo - trbuh, unutrašnju stranu nogu, stopala. Posebno pažnju treba posvetiti repu. Neki uzgajivači preporučuju da se rep uopće ne češlja, ali ne bismo se s tim složili. Pošto se dlaka na repu najsporije obnavlja važno je pažljivo ga češljati i po mogućnosti ne iščupati ni jednu jedinu dlačicu.
Izbor češlja i četke ovisit će o pasmini i dobi mačke. Za "baby" krzno treba vam češalj plićih zubaca nego za krzno odrasle mačke. Također i gustinu zubaca prilagodite gustoći dlake. Četke su prikladnije za kratkodlake nego za dugodlake pasmine. U svakom slučaju, redovito održavajte higijenu kompletnog pribora. Pri češljanju dugodlake mačke poslužite se puderom jer se tada dlaka lakše i bolje raščešljava. Pazite da puder ne uđe mački u oči i nos.